Enteogeny: Rośliny psychoaktywne w procesie trans. człowieka

Wszelkie inne zjazdy, spotkania, wykłady, koncerty, które integrują ze sobą ludzi i wnoszą wartościową wiedzę.

Enteogeny: Rośliny psychoaktywne w procesie trans. człowieka

Nieprzeczytany postautor: divinorum » 24 sie 2014, 21:47

Zapraszamy na spotkanie na którym poruszymy dość kontrowersyjną w naszym społeczeństwie tematykę roślin psychoaktywnych i ich wpływu na kształtowanie myśli ludzkiej.

Obrazek

Enteogen - słowo to w języku łacińskim oznacza "ukazywać Boga wewnątrz" i odnosi się do określonej grupy substancji psychoaktywnych najczęściej zawartych w roślinach alkaloidów, które indukują mistyczne i duchowe doświadczenia.
Najprawdopodobniej enteogeny towarzyszyły ludzkości od początków jej istnienia na całym świecie. Wielu naukowców i badaczy skłania się ku teorii, że mogły one mieć one kluczowy wpływ na naszą ewolucję mentalną, dzięki czemu jako gatunek mogliśmy przyjąć formę homo sapiens (myślących małp). Po dzień dzisiejszy używa się ich w psychicznym jak i fizycznym leczeniu ludzi, do kontaktu z duchami, do uzyskiwania wizji i wglądów w światy nielokalne, przy poszukiwaniu egzystencjalnych odpowiedzi, samorozwoju i poszukiwaniu większej mądrości.
Rośliny te były dobrze znane i umiejętnie wykorzystywane dla dobra ludzi w wielu kulturach etnicznych, jednakże zostały one niemal całkowicie zapomniane w naszej kulturze.

W połowie XX w. enteogeny ponownie pojawiły się w świadomości społecznej min. za sprawą rewolucji hipisowskiej.
W tamtym też czasie rozpoczęło się wiele badań nad tymi alkaloidami min. w dziedzinach psychologii, psychiatrii, farmakologii, neurologii, czy chemii.
Rezultatem tego było wiele przełomowych odkryć naukowych w dziedzinie rozumienia funkcjonowania ciała ludzkiego, a także przy leczeniu wielu zaburzeń psychicznych.
Sesje z psylocybiną, czy LSD potrafiły wyciągnąć najbardziej psychotyczne i autoagresywne schizofreniczne przypadki dziecięce z powrotem do normalnego życia (od mazania kałem po ścianach, do uczęszczania z normalnymi dziećmi do szkoły), odkrywano medyczne właściwości alkaloidów np. antymitotyczne, malignotoksyczne (hamujące unaczynianie tkanki nowotworowej), cytotoksyczne, cytostatyczne oraz wiele innych właściwości.
Naukowcy próbujący zrozumieć rośliny musieli ostatecznie sami umieścić je w swoich ciałach poprzez konsumpcję lub przyjęcie wyizolowanego związku - efekty były zadziwiające. Wielu z nich dokonywało przełomów w badaniach w oparciu o wizje jakich doznali (za które później przyznawano im nagrody Nobla lub inne prestiżowe wyróżnienia). Myśl ludzka kolektywnie przyspieszyła w rewolucyjnym tempie. Istnieje wiele udokumentowanych faktów wskazujących na to, że dzięki doświadczeniom z enteogenami dokonano wiele ważnych dla ludzkości odkryć tj. technologia komputerowa, podwójna helisa DNA, czy serotonina.
Nie tylko świat nauki poddawał się transformacjom ale także ta część społeczeństwa, która miała kontakt z tymi alkaoidami. W świadomości ludzkiej, kontakt z entogenami powodował przewartościowanie sposobu postrzegania świata, ewoluowała etyka, świadomość ekologiczna, a także sumienie społeczne.
Świat zaczął się mocno zmieniać i wtedy wkroczyły rządy zakazując jakichkolwiek badań naukowych nad tymi substancjami. Zostały one całkowicie wykreślone z życia, obwarowane sankcjami prawnymi, a nowe pokolenia naukowców zaczęto nauczać o tym, jak to alkaloidy enteogeniczne są złe, dlaczego należy je tępić i ich nienawidzić.

Obecnie jesteśmy u progu przeskoczenia prohibicyjnej przepaści. Badania nad enteogenami przeżywają ponowne odrodzenie, ale nadal wśród wielu naukowców zalegają poglądy, które były propagowane w czasach uchwalania prohibicji.
Współczesne badania alkaloidów potwierdziły, że posiadają one olbrzymią rozpiętość w działaniu. Mogą wywierać aktywność psychostymulującą, antynowotworową, antydepresyjną, pobudzać pokłady wyobraźni, produkować abstrakcyjne wizje o głębokim znaczeniu psychologicznym, leczyć różne schorzenia mentalne, a także choroby serca, układu krążenia, schorzeń skórnych i wielu innych.
Jest to jednakże tematyka, którą niechętnie chcą podejmować instytucje kształcące i propagujące naukową wiedzę w społeczeństwie. W dalszym ciągu panuje w nim wiele skrajnych przekonań i brak rzeczowej informacji, która skutkuje różnego rodzaju fobiami i utartymi punktami widzenia.

Na naszym spotkaniu postaramy się odwiązać worek wymieszanych razem wielu zakazanych środków, by wydzielić z nich enteogeny i przedstawić wiele istotnych, a także ciekawych informacji na ich temat z punktu historycznego, naukowego i socjologicznego.
Uważamy, że jest to na tyle ciekawy i ważny z perspektywy ewolucji myśli ludzkiej temat, że należy mu się przyjrzeć dużo bliżej. I sprawdzić, czy aby pod kurtyną prohibicji i napędzonej fobii społecznej coś bardzo ważnego nam nie umyka!
Jeżeli zaciekawił on i Ciebie to zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się już 2 marca w Gdańsku.

PROGRAM:
- Tomasz Gruba - Czy należy bać się konopi?
- Jakub Babicki - Enteogeny i podstawy biologii kwantowej
- Michał Święszek - Enteogeny w historii człowieka
- Jakub Babicki - Ayahuasca: Badania kliniczne i szamanizm
- Dyskusja panelowa - Forum enteogenne

Termin: 2 marca 2014 (Niedziela) w godz. od 12:00 do 17:00

Miejsce: Restauracja La Fontaine
ul. Dyrekcyjna 2/4 (Wejście od ul. Kupiecka)
Gdańsk Centrum (zaraz koło zieleniaka)

Wejście: 40zł – przedpłata / 50zł – na miejscu.

Przedpłaty można dokonywać do 24 lutego 2014 na niżej podany adres konta bankowego:
Millenium Bank 32 1160 2202 0000 0002 3855 7275
Tomasz Gruba
81-056 Gdynia


Kwota 40zł z dopiskiem: enteogeny, adres e-mail, imię i nazwisko uczestnika.

Opis wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/384666165011380
oraz na stronie fraktalna: http://fraktalna.pl/?q=wyd_info&v=40
Awatar użytkownika
divinorum
Administrator
 
Posty: 308
Rejestracja: 20 sie 2014, 20:14

Re: Enteogeny: Rośliny psychoaktywne w procesie trans. człow

Nieprzeczytany postautor: divinorum » 24 sie 2014, 21:48

Materiały wideo z wystąpienia.
Wykład o konopiach i fragmenty z wykładów Kuby Babickiego.

Czy należy bać się konopi - Tomasz Gruba


Enteogeny - Jakub Babicki
Awatar użytkownika
divinorum
Administrator
 
Posty: 308
Rejestracja: 20 sie 2014, 20:14


Wróć do Spotkania / Wykłady / Inicjatywy społeczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość